Příprava podle oblastí:


Další témata pro Vás:

Srozumitelné weby o sonografii - základní informace o sono vyšetření, názorné ultrazvukové snímky jednotlivých oblastí těla i mnohé jiné

Nahoře nad menu se obrázek změnil v pás několika spojených snímků ze sonografických vyšetření, což signalizuje že se mimo jiné podíváme i jak vypadá ultrazvukové vyšetření na monitoru přístroje.
Pro zvídavější nabízím pár webů v angličtině s poměrně i pro laika stravitelnými informacemi o ultrazvukovém vyšetření, včetně obrazových materiálů:

Z oficiálních kvalitních webů bych rád upozornil především na AIUM - informace o sonografii pro pacienty (sub-stránka z AIUM) můžete nalézt vybrané instruktivní sonografické snímky z jednotlivých oblastí těla - v dolní části stránky je obrázek lidského těla na který kliknete a vpravo vedle se poté objeví typický sonografický snímek tohoto regionu (bohužel snímky jsou bez doprovodného textu, ale získáte dobrou představu co asi tak lékař při vyšetření vidí a jaký vlastně obraz vyhodnocuje ...).

Na informace o sonografii pro pacienty (z RadiologyInfo webu RSNA) najdete srozumitelné informace o sonografii jako metodě, o provedení ultrazvukového vyšetření, o principu tvorby obrazu v sonografu, o výhodách ale i o limitacích metody, je zmíněna i otázka možného rizika - v tom smyslu že se vyšetření nemusíte nijak obávat, rizika při diagnostickém ultrazvuku nejsou známa.
To si můžete ověřit i na Medical Imaging - o rizicích sonografie - mimochodem, FDA je jednak pečlivá a jednak v tomto směru i přísná organizace.

Prakticky tamtéž, tedy RadiologyInfo serveru RSNA najdete na galerie sono snímků nejen instruktivní video o vyšetření břicha ultrazvukem, ale hlavně sonografické snímky. Jak vypadá typický sonografický přístroj jistě už sami víte z vlastní zkušenosti, ale zde si můžete vybrat z četných ultrazvukových snímků normálních orgánů - uvidíte např. sono obraz slinivky, ledvin, břišní aorty, obraz krevního toku ze střev do jater přes portální žílu, ale i typické sonografické snímky vybraných patologií jako zaníceného apendixu, kamenu ve žlučníku, kamenu v ledvině. Obrázky si můžete zvětšit, často naleznmete i popisek snímku. Neměl bych zapomenout i na to, že z hlavní stránky se dostanete i na základní informace o jiných zobrazovacích metodách jako MRI, CT apod.

Na britském serveru věnovaném pacientům (jak je zřejmé už z jeho názvu patient.co.uk) se na substránce o sonografii ultrasound-scan dozvíte jak ultrazvukové vlnění vzniká, jaké jsou různé vyšetřovací postupu v sonografii, atd.
V češtině Vám mohu základní náhled na princip tvorby ultrazvuku, na základní využití sonografie v lékařské diagnostice, její hlavní limitace atd. nabídnout na jedné své stránce i sám - ultrazvuk a princip sonografického vyšetření.

Spíše občasné zajímavosti (mimo provozní záležitosti ordinace) naleznete i na FB stránce ordinace.

Obdobných webů je samozřejmě spousta. Máte-li potřebu se i s těmito informacemi nechat sonograficky vyšetřit, můžete se samozřejmě obrátit i na mne, nejlépe přes www.ultrazvuk-simonovsky.cz kde naleznete kontakt.


  zpět na výběr oblastí přípravy a na další témata


ublikováno autorem původně na ultrazvuk.wordpress.com 18/4/2014.