Příprava podle oblastí:


Další témata pro Vás:

Sonografie břicha - Příprava na ultrazvuk retroperitonea, renálních arterií, sonografii břišní aorty a břišních žil

Na rozdíl od vyšetření tepen a žil krku nebo končetin, které jsou povrchově uloženy a tedy sonograficky snadno přístupné, se v případě ultrazvuku arterií ledvin (renálních arterií), břišní aorty a jejích větví i břišních žil jedná se o vyšetření velmi hluboko uložených a tedy sonograficky špatně dostupných struktur. Vaše spolupráce formou adekvátní přípravy je pro úspěch vyšetření proto velmi podstatná.

Obdobně jako při přípravě na ultrazvuk horního břicha je zde základním požadavkem lačnění alespoň 8 hod před vyšetřením (ideálně až 12 hod).

1-2 dny před vyšetřením, zejména jedná-li se o ultrazvukové vyšetření renálních arterií (tepen) a o ultrazvuk cév v oblasti malé pánve, je vhodné zařazení dietní nenadýmavé (bezezbytkové) stravy. Tedy vynechat zejména luštěniny (fazole, hrášek), ovoce (syrové nebo se slupkou), zeleninu (především syrovou), houby, ale i celozrnné potraviny, tuky, a tučné maso.

Jedná se tedy o obdobnou přípravu jako např. na detailní cílenou sonografii střevních kliček nebo na detailní sonografii slinivky břišní.

Pokud trpíte skutečně výraznější plynatostí, 2 dny před vyšetřením užívejte prostředek proti střevní plynatosti (např. SabSimplex, Espumizan apod. - je jich celá řada, jsou i volně dostupné v lékárně). V den vyšetření si tento prostředek ale už neberte. Obvykle to však není nutné, dietní příprava postačuje.
Pokud trpíte zácpou, použijte mírné projímadlo.
V obou zmíněných případech poruch trávení se můžete poradit se svým praktickým lékařem.

Lehce pít v době lačnění je samozřejmě možné, rovněž pokud potřebujete např. zapít potřebné tablety, užíváte-li je - zapijte lehce tekutinou (avšak bez bublinek).

Před sonografií zejména tohoto typu je samozřejmě krajně nevhodné kouřit.

Pokud se k vyšetření chcete objednat, na liště menu naleznete přímý odkaz na pracoviště, případně můžete pracoviště kontaktovat zde: Ultrazvuk a sonografie doc. MUDr. Václav Šimonovský CSc.

  zpět na výběr oblastí přípravy a na další témata


ublikováno autorem původně na ultrazvuk.wordpress.com 18/2/2014.