Příprava podle oblastí:


Další témata pro Vás:

Příprava na sonografii horního břicha (sono epigastria, sono nadbřišku) - játra, žlučník, slinivka
Příprava na sonografii střevních kliček


Začneme tím, kde mnohý pacient nejčastěji zbytečně chybuje - tedy tím jak se správně připravit před sonografií jater, žlučníku, slinivky a střevních kliček.

Základním požadavkem který se dozvíte pokud jdete na ultrazvuk břicha, a zejména pak jeho horní části, je lačnění - tedy nejíst. Lehce pít je ovšem možné, už jen proto že potřebujete např. zapít potřebné tablety, užíváte-li je - zapijte je lehce tekutinou avšak bez bublinek.

Ale ... jak dlouho vlastně být před sonografií nalačno? Pokud jde o dobu lačnění, různá ultrazvuková pracoviště totiž tuto dobu vyžadují v poměrně širokém rozmezí 4-12 hod. Při procházení českého webu jsem byl sám docela překvapen tím, že české portály nemají na pacienta (ale nepřímo tak i na kvalitu výsledku) obvykle příliš velké nároky a vyžadují obvykle 6 hod lačnění (dokonce i méně), zatímco např. především americká sonografická pracoviště vyžadují až 12 hod. Potřebná realita dle mých zkušeností je ale zhruba někde uprostřed - ideálně tedy nejíst 8 hod před vyšetřením.

Jistě není zapotřebí zdůrazňovat, že před sonografií je krajně nevhodné kouřit.

Pro většinu z Vás bude tedy ideální objednat se na sonografii nadbřišku a střevních kliček na ranní hodiny, kdy vynecháte pouze snídani (a lehce se napít přitom můžete).

Potřebnou základní přípravu lze tedy shrnout do jedné delší věty na webu mého pracoviště
Obdobně krátce, příprava k sono vyšetření břišních orgánů včetně bleskové informace o principu sonografického vyšetření břicha a jak typické ultrazvukové vyšetření probíhá - to vše se vejde do krátkého 4-min instruktivního videa na radiologyinfo.org

Je bohužel pravdou, že zejména sonografie pankreatu (slinivky) bývá často zatížena nedokonalostí - některé její části (zejména vlevo, za žaludkem) jsou obvykle hůře vyšetřitelné. Svědomitý sonografista na takovou limitaci v nálezu upozorní, nesvědomitý ... (jistě si domyslíte sami).

Přípravu lze poté (zejména přio potřebě opakovaného vyšetřenní) s Vaší spoluprací provést ovšem pečlivěji, sami si tak zvýšíte šanci na úspěšně provedené ultrazvukové vyšetření. Nyní proto uvedu ideální přípravu na cílenou sonografii střevních kliček a na podrobnou sonografii slinivky břišní:

Detailní příprava na sonografii nadbřišku
Příprava na cílenou sonografii střevních kliček


V případě, že cílem sonografie je především detailnější posouzení střevních kliček (především střevní záněty neakutního typu v okolí ileocekálního přechodu - tedy přechodu tenkého a tlustého střeva, tuto oblast s oblibou postihuje např. morbus Crohn, ale i bakteriální či virové střevní záněty), případně pankreatu (slinivky břišní), je vhodné uvážit 1-2 dny před vyšetřením zařazení bezezbytkové nenadýmavé přípravy:
Tedy vynechat nadýmavá jídla, zejména luštěniny (fazole, hrášek), ovoce (syrové nebo se slupkou), zeleninu (především syrovou), houby, celozrnné potraviny, tuky, tučné (nedietní) maso.

Obdobná příprava může být vhodná i při sonografickém vyšetření některých oblastí retroperitonea (zmíněná v jiném příspěvku).

Logicky,akutní ultrazvukové vyšetření střevních kliček (sonografie při podezření na akutní zánět apendixu, na invaginaci, na akutní divertikulitidu) se provádějí ale bez předchozí dietní přípravy. Ostatně, jak by se Vám líbilo čekat na vyšetření slepého střeva až budete dostatečně nalačno?...

Tak, nyní by se Vám tedy už nemělo stát že byste na sonografické vyšetření břicha nebyli správně připraveni.


Pokud se k vyšetření chcete objednat, na liště menu naleznete přímý odkaz na pracoviště, případně můžete pracoviště kontaktovat zde: Ultrazvuk a sonografie doc. MUDr. Václav Šimonovský CSc.

  zpět na výběr oblastí přípravy a na další témata


Publikováno autorem původně na ultrazvuk.wordpress.com 18/2/2014.