Příprava podle oblastí:


Další témata pro Vás:

Příprava na sonografii krku a jiných povrchových ("měkkých") tkání

Prakticky snad všude se můžete dočíst že na sonografii krku (tedy nejen například na ultrazvuk štítné žlázy a slinných žláz, ale i cév zde uložených), na sonografii povrchových lymfatických / mízních uzlin, břišní stěny, různé bulky a zduření na povrchu těla, atd., není třeba žádná příprava.

To není ale zcela přesné. Skutečně, žádná příprava typu lačnění atd. zde logicky zapotřebí není.
ALE - nezapomeňte že kovové předměty neumožnují průnik ultrazvukového vlnění a vyvolávají v sonografickém obrazu nepříjemné artefakty výrazně limitující hodnocení.
Pokud tedy např. máte na krku řetízek, budete jistě vyzváni abyste si jej před sonografickým vyšetřením sejmuli. Obdobně tomu bude u jiných vyšetřovaných oblastí těla, pokud máte na povrchu ozdobné kovové předměty (typicky piercing). Nehledě na to že ostrý kovový povrch může ultrazvukovou sondu i poškodit.

Takže, až půjdete především na sono vyšetření krku (zejména štítné žlázy nebo karotid), nezapomeňte si řetízky předem doma sundat nebo dočasně odstranit piercing v oblasti která má být vyšetřována (viz nejen odkaz mého pracoviště příprava na ultrazvuk, ale i radiologyinfo.org, emedicinehealth.com, carotid_artery_duplex_scan, atd.).

Ušetříte si v některých případech stress typu "zrovna teď mi to nejde sundat", včetně rizika že si v takové chvíli přívěsek ve spěchu při sundávání poškodíte.

Pokud se k vyšetření chcete objednat, na liště menu naleznete přímý odkaz na pracoviště, případně můžete pracoviště kontaktovat zde: Ultrazvuk a sonografie doc. MUDr. Václav Šimonovský CSc.

  zpět na výběr oblastí přípravy a na další témata


Publikováno autorem původně na ultrazvuk.wordpress.com 8/4/2014.